Co kupuje chrzestny na chrzest?

Co kupuje chrzestny na chrzest?

Co kupuje chrzestny na chrzciny? To dylemat wielu rodziców chrzestnych. Przy zakupie prezentu należy uwzględnić nie tylko oczekiwania rodziców, ale też specyfikę danego regionu Polski i zwyczaje panujące w rodzinie przyszłego chrześniaka.

Chrzest to wyjątkowo ważne wydarzenie w życiu rodziny – nie tylko tej, w której rodzi się pierwsze dziecko i chrzest organizowany będzie po raz pierwszy. Dla osób wierzących chrzest jest pierwszym, a przez to poniekąd najważniejszym ze świętych sakramentów, albowiem tylko jego przejście zdejmuje z dziecka grzech pierworodny i czyni z niego pełnoprawnego członka Kościoła.

Nie dziwi więc, że wokół chrzcin wyrosło wiele tradycji, obyczajów i norm, które są z odpowiednią pieczołowitością kultywowane zarówno przez samych rodziców, ich najbliższych lub księży.

Skąd dowiedzieć się, co kupuje chrzestny na chrzciny?

Przeczytaj też –> Prezent na chrzciny dla dziewczynki – 80 pomysłów

Przeczytaj też –> Prezent na chrzest dla chłopca – 80 pomysłów

Osoby uczestniczące w chrzcinach na zaproszenie rodziców dzieciątka starają się oczywiście nie tylko dostosować do samych norm liturgicznych w kościele, ale próbują również sprezentować takiemu dziecku idealne podarunki. Warto jednak w tym miejscu pamiętać o jednej szalenie istotnej kwestii – każdy region, a nawet konkretna parafia w dużym mieście, może mieć swoje indywidualne zwyczaje.

Także rodzice chrzczonego dziecka mogą mieć konkretną wizję przebiegu tego sakramentu lub mogą zakupić już np. pewne elementy wystroju czy wyposażenia dziecka, których następnie rodzice chrzestni nie muszą kupować.

Kluczowe przed uzyskaniem odpowiedzi na pytanie co kupuje chrzestny na chrzciny jest więc skontaktowanie się z rodzicami dziecka i zdobycie od nich wszystkich tych informacji.

Najbardziej tradycyjne obowiązki ojca chrzestnego

Oczywiście pierwszym i najważniejszym krokiem, jaki obowiązkowo musi być postawiony przez każdego przyszłego ojca chrzestnego – to uzyskanie odpowiedniego dokumentu z własnej diecezji bądź parafii zaświadczającego o możliwości przystąpienia do sakramentu chrztu świętego w roli właśnie ojca chrzestnego.

Jest to zrozumiałe, ponieważ w trakcie chrztu rodzice chrzestni składają przed księdzem i Bogiem w obliczu rodziny oraz dziecka przysięgę, że dołożą wszelkich starań, aby zapewnić dziecku właściwe wychowanie i rozwój – w zgodzie z chrześcijańskimi zasadami moralnymi i tradycją.

Aby więc ojciec chrzestny mógł się wywiązać z tego obowiązku, musi być sam praktykującym chrześcijaninem i po ukończeniu 16 roku życia każdy mężczyzna, który jest zarejestrowany w kancelarii parafialnej swojego kościoła, powinien po rozmowie z księdzem i ewentualnie uiszczeniem drobnej opłaty otrzymać taki dokument z kościelną pieczęcią, uprawniający go do stanięcia podczas sakramentu chrztu przy dziecku.

Co kupuje chrzestny na chrzciny – zależy od miasta, rodziny czy parafii

Nie tylko każda parafia może mieć swoje własne oczekiwania względem przebiegu samej ceremonii. Jedni księża są gotowi prowadzić chrzciny w przerwach między mszami, podczas gdy inni robią to w trakcie prowadzonej liturgii.

Świeca, którą zwyczajowo w trakcie chrztu trzyma w swoich dłoniach ojciec chrzestny, jeszcze kilkanaście lat temu była kupowana przez samego chrzestnego. Teraz coraz częściej to rodzice dziecka sami ją kupują, a przyszły chrzestny może się wtedy skupić na zabezpieczeniu ewentualnie innych prezentów.

Najważniejszym z prezentów wydaje się tzw. pamiątka chrztu, a więc bardzo trwały prezent, jak np. święty obrazek czy medalionik ze złota, który nawet po wielu dekadach będzie stanowił pamiątkę tego podniosłego wydarzenia.

Bywają również regiony, w których to ojciec chrzestny płaci za całą ceremonię, a w zależności od tradycji obowiązujących od lat w danej rodzinie, powszechne może być również to, że ojciec chrzestny uczestniczy w planowaniu przyjęcia, rezerwacji sali czy powiadamianiu i zapraszaniu pozostałych gości.

Jest to coraz rzadziej spotykany obowiązek, ale w zasadzie każdy przyszły ojciec chrzestny powinien mieć na uwadze, że powinien być pomocny względem rodziców swojego chrześniaka i każda potrzeba czy prośba ze strony rodziców, powinny być w tym okresie zaspokojone.