Konto oszczędnościowe dla dziecka

Chrzest to dobry moment żeby zastanowić się nad przyszłością dziecka. Leży ona na sercu nie tylko rodzicom, ale też bliskim. Dlatego rozważając prezent na chrzciny, warto myśleć perspektywicznie. Nawet jeśli jako rodzice czy chrzestni nie dysponujemy wielkimi sumami, to możemy zapewnić dziecku pewien start finansowy i założyć mu konto oszczędnościowe.

Konto oszczędnościowe dla dziecka – czy warto?

Odpowiedź wydaje się oczywista: warto! Im szybciej, tym lepiej. Wcześnie założone konto oszczędnościowe, na które będą spływać stopniowo nawet niewielkie sumy, może być dobrym zabezpieczeniem dla dziecka, kiedy będzie wchodziło w dorosłość.

Chrzest jest doskonałą okazją do rozpoczęcia oszczędzania. To wtedy zazwyczaj dziecko dostaje w prezencie duży zastrzyk gotówki. Bardziej konkretnie?

Przy wpłacaniu co miesiąc na konto oszczędnościowe kwoty 100 zł po 18 latach na koncie dziecka będzie 21 600 zł + odsetki!

Wystarczy jednak, że tę kwotę podwoimy a po 18 latach otrzymamy 43 200 zł + odsetki. To już naprawdę dużo!

A co jeśli postanowimy odkładać całe 500+? Na start w dorosłość dziecko będzie miało 108 000 zł + odsetki.

Wystarczy regularnie dodawać do tych kwot pieniądze, które dzieci dostają na różne uroczystości: chrzciny, komunie, urodziny żeby uzbierała się naprawdę duża suma. Taka, która spokojnie pozwoli sfinansować zakup pierwszego samochodu, wkład własny na mieszkanie czy utrzymanie w czasie studiów.

Konto oszczędnościowe dla dziecka – zasady

Zasady są takie same jak dla wszystkich innych kont: wystarczy otworzyć konto oszczędnościowe dla dziecka przez Internet lub udać się do placówki banku. Z wiadomych względów musi to zrobić osoba dorosła.

Pieniądze są wpłacane na rachunek dziecka, z którego może ono korzystać już po ukończeniu 13. roku życia. Warto jednak uzgodnić z dzieckiem zasady dysponowania oszczędnościami. Dla starszych dzieci lepsze niż dostęp do konta oszczędnościowego może okazać się otworzenie konta osobistego dla dziecka, z którego będzie mógł finansować bieżące wydatki bez bezpośredniego dostępu do oszczędności.

Najważniejsza zasada to jednak systematyczność. Przy regularnych wpłatach oszczędzanie na koncie oszczędnościowym to rozwiązanie, które nie może się nie udać.

Konto oszczędnościowe od chrzestnych lub dziadków?

Konto oszczędnościowe to nie jest prezent na chrzciny zarezerwowany wyłącznie dla rodziców. Równie dobrze o finansach dziecka mogą pomyśleć rodzice chrzestni lub dziadkowie. Wystarczy podzielić się pomysłem z rodzicami, którzy jako opiekuni prawni otworzą konto oszczędnościowe dla dziecka w najbardziej dogodnym da siebie banku.

Kiedy już konto będzie otwarte wystarczy zapisać jego numer i na bieżąco zasilać nawet drobnymi sumami. Często bliscy spotykają problem jaki prezent podarować dziecku, które aktualnie najbardziej cieszy się z małych rzeczy typu puzzle czy figurki dinozaura. Wtedy najlepszym pomysłem będzie podarować mu drobnostkę, z której się ucieszy a resztę kwoty przeznaczonej na prezent przelać na założone wcześniej konto oszczędnościowe.

Wybierając bank, warto zapoznać się z aktualnymi ofertami – często otwarcie konta oszczędnościowego jest objęte atrakcyjną promocją, z której można przy okazji skorzystać. Inną kwestią jest ta praktyczna – być może rodzice będą woleli obsługiwać rachunek w tym samym banku, w którym mają konto osobiste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *