Co jest potrzebne do chrztu dziecka?

Chrzest to pierwsza ważna uroczystość w życiu dziecka. Dla chrześcijan to jeden z ważniejszych sakramentów, dzięki któremu dziecko staje się częścią Kościoła katolickiego. I chociaż prawdopodobnie nie będzie ono wiele pamiętać, rodzice robią co w ich mocy żeby dobrze przygotować się na chrzest dziecka. Warto zatem sprawdzić co jest potrzebne do chrztu żeby uroczystość odbyła się bez zakłóceń.

Zgodnie z doktryną Kościoła, każdy człowiek rodzi się z grzechem pierworodnym a jego dusza jest symbolicznie oczyszczana właśnie w czasie chrztu świętego. Wymiar symboliczny wydarzenia jest bardzo ważny i to właśnie z nim związane są używane w czasie ceremonii dewocjonalia.

Chrzest – jakie dokumenty

Żeby ceremonia mogła się odbyć, niezbędne jest dopełnienie wszelkich formalności w kancelarii parafialnej kościoła, w którym odbędzie się chrzest. Najlepiej przed udaniem się do kancelarii telefonicznie potwierdzić, jakie dokumenty są potrzebne do chrztu dziecka.

Ubranko do chrztu dla chłopca i dziewczynki

Ze względu na głęboką symbolikę wydarzenia ubranko do chrztu powinno być w jasnym kolorze, który będzie symbolizował czystość duszy dziecka. Nie musi być białe, może być w odcieniach kremowych, beżowych lub innych jasnych barwach. Najważniejsze jednak żeby ubranko do chrztu było wygodne dla dziecka. Nie powinno krępować jego ruchów lub sprawiać mu dyskomfort – wszyscy rodzice chcieliby przecież żeby dziecko w kościele zachowało spokój.

Wybierając ubranko do chrztu, warto wziąć pod uwagę porę roku i zadbać o to żeby dziecko nie było zanadto wychłodzone lub przegrzane.

Panuje tutaj absolutna dowolność – mogą to być śpioszki, kaftanik, garniturek lub sukienka. Tak naprawdę wszystko zależy od wyobraźni rodziców. Warto pamiętać o takich dodatkach do stroju na chrzest jak czapeczka i buciki a dla najmniejszych dzieci becik lub kocyk. Najlepiej żeby wszystko było utrzymane w jasnych kolorach.

Należy też pamiętać żeby na chrzest zabrać ze sobą wszystko, co może się przydać żeby zapewnić dziecku komfort. Warto więc mieć ze sobą torbę zaopatrzoną jak na długi spacer, dziecko w czasie mszy świętej może być głodne, wymagać zmiany pieluszki lub po prostu się nudzić. Zadbajmy więc o to żeby chrzest dziecka przebiegał bez zakłóceń.

Biała szatka do chrztu

Jak powinna wyglądać biała szatka do chrztu?

  • musi być w białym kolorze
  • według tradycji powinna być kwadratowa
  • na szatce powinno znajdować się imię i data chrztu

Biała szatka to bardzo ważny element ceremonii chrztu. Symbolizuje wewnętrzną przemianę, jaka dokonuje się w człowieku. Moment okrycia nią dziecka w czasie ceremonii jest kluczowy, symbolizuje zjednoczenie się z Chrystusem i wejście do wspólnoty Kościoła. Dlatego widnieją na niej imiona dziecka oraz data chrztu.

Najważniejszym elementem szatki do chrztu jest jej kolor – musi być białą. Biel ma znaczenie nie tylko religijne, ale też kulturowe, symbolizuje czystość duszy nowo ochrzczonego dziecka. Jeśli zaś chodzi o formę, szatka do chrztu występuje w wielu postaciach.

Tradycyjnie szatka do chrztu jest kwadratowa, można jednak kupić też takie w kształcie serca lub koszulki. 

Na szatce umieszczone jest imię nadane na chrzcie oraz data uroczystości – może być to ozdobny haft lub specjalny nadruk. Często szatka jest dodatkowo ozdobiona lamówką, koronką lub haftem z jednym z symboli chrztu świętego. Tradycyjnie szatka do chrztu to prezent od matki chrzestnej. Ładna szatka z pewnością będzie dla dziecka doskonałą pamiątką na całe życie.

Świeca do chrztu

Wybór świecy chrzcielnej nie powinien być przypadkowy – jest to niezwykle ważny element uroczystości. Ojciec chrzestny zapala ją od świecy paschalnej w trakcie udzielania chrztu. Świeca chrzcielna symbolizuje życie, pamięć, wiarę i odrodzenie.

Taka świeca może towarzyszyć dziecku przez całe życie: dziecko może ją nieść także do komunii świętej a później zapalić w trakcie ślubu. Warto wybrać więc świecę, która będzie odpowiednio długa. Można też wybierać spośród wielu ornamentów w różnych wersjach kolorystycznych, najczęściej różowych lub niebieskich wstążek. Świeca to tradycyjnie prezent od ojca chrzestnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *