Co to jest chrzest?
Chrzest to pierwszy z sakramentów, jakie przyjmuje człowiek. Jest fundamentem chrześcijańskiego życia i otwiera się drogę do następnych sakramentów. Chrzest zmywa z człowieka grzech pierworodny i sprawia, że nowo ochrzczony staje się członkiem Kościoła katolickiego oraz jednoczy się z Chrystusem.
Pan Jezus ustanowił sakrament chrztu świętego po Zmartwychwstaniu mówiąc do Apostołów „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” (Mt 28, 19).
Co to jest chrzest?
Chrzest to pierwszy z siedmiu sakramentów świętych. Chrzest:
- zmywa grzechy (w tym grzech pierworodny),
- zapewnia życie nadprzyrodzone (łaska uświęcająca),
- czyni człowieka członkiem Kościoła katolickiego,
- daje udział w kapłaństwie Chrystusa.
Konieczności przyjmowania chrztu domaga się Pan Jezus, który powiedział: „Kto wierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie wierzy, będzie potępiony” (Mk 16, 16). Powiedział też: „Jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha Świętego, nie może wejść do Królestwa Bożego” (J 3, 5).
Chrzest przyjmuje się tylko jeden raz w życiu, ponieważ według katechizmu katolickiego odciska on na duszy niezatarte znamię.Ten duchowy charakter nabyty w trakcie chrztu uzdalnia ochrzczonego do uczestnictwa w kulcie chrześcijańskim.
Jak wygląda chrzest?
Według Deklaracji Światowej Rady Kościołów z 1982 roku istotnymi elementami chrztu są:
- wysłuchanie nauk Pisma Świętego dotyczących jego znaczenia,
- przyzywanie Ducha Świętego,
- wyrzeczenie się zła,
- wyznanie wiary w Trójcę Świętą,
- wykorzystanie wody.
Chrzest odbywa się przez zanurzenie kandydata w wodzie lub przez polanie wodą jego głowy, wypowiadając przy tym słowa: ” , ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.
Według tradycyjnej symboliki woda uwalnia od brudu i jest konieczna do tego, by żyć. Użyta w czasie obrzędu chrztu zmywa z człowieka grzech pierworodny. Jest obmyciem, które oczyszcza, uświęca i usprawiedliwia.
O tym jak wygląda ceremonia chrztu krok po kroku przeczytasz w tekście Jak wygląda chrzest?
Kto może ochrzcić dziecko?
Zwyczajowym szafarzem chrztu jest biskup i kapłan oraz diakon. Jednak w razie konieczności, jaką jest chociażby zagrożenie życia, chrztu może udzielić każda osoba, nawet nie ochrzczona, która robi to w wymaganej intencji. Wymagana intencja polega na tym, aby chcieć czynić to, co czyni Kościół, gdy chrzci i zastosować trynitarną formułę chrzcielną, czyli odwołującą się do Trójcy Świętej (, ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego).
Jakie dokumenty są potrzebne do chrztu?
Chęć ochrzczenia dziecka należy zgłosić w kancelarii parafialnej. Należy przygotować następujące dokumenty:
- akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego
- świadectwo ślubu kościelnego rodziców dziecka (jeśli ślub był udzielany w tej samej parafii to nie trzeba go dostarczać)
- dane chrzestnych: imię i nazwisko, wiek i adres zamieszkania
- zaświadczenia od rodziców chrzestnych z ich parafii zamieszkania, że są katolikami wierzącymi i praktykującymi i mogą zostać ojcem i matką chrzestną
Więcej o dokumentach potrzebnych do chrztu znajdziesz w tekście Jakie dokumenty do chrztu?