Ile kosztuje chrzest ?

Ile kosztuje chrzest? Jak każda ważna uroczystość rodzinna chrzest wiąże się z licznymi wydatkami. Oprócz tego, co rodzice płacą księdzu, muszą jeszcze doliczyć koszty ubranka i przyjęcia dla gości. Ile kosztuje chrzest?

Podróż i spacer z dzieckiem - sprawdź na Ceneo

Warto rozróżnić tutaj koszty chrztu od kosztu chrzcin. Za chrzest, czyli udzielany sakrament, płacimy księdzu w kościele. Z kolei koszt chrzcin to cena organizacji uroczystości dla gości.

Z tego artykułu dowiesz się:

Ile dać księdzu za chrzest dziecka?

To, jak dużo kosztuje chrzest w kościele jest sprawą bardzo zróżnicowaną. Najczęściej księża pytani przez rodziców o konkretną kwotę odpowiadają: „co łaska”, czyli ile kto uważa za stosowne. Nie jest to zbyt precyzyjna kwota, co należy przez to rozumieć?

Rodzice najczęściej płacą za chrzest od 100 zł do 400 zł.

Wszystko zależy od tego, jak duża jest parafia i gdzie się znajduje. Zazwyczaj w małych parafiach poza wielkimi miastami, które borykają się z problemami finansowymi chrzest może kosztować więcej.

Zdarzają się jednak rodzice, którzy ze względów ideologicznych nie chcą płacić za chrzest. Czy ksiądz może ochrzcić dziecko za darmo? Oczywiście. Co więcej, nie ma prawa odmówić chrztu ze względów finansowych. Takie działanie powinno spotkać się z interwencją rodziców u przełożonych duchownego.

Dobrze wspomóc parafię, w której odbył się chrzest według własnych możliwości. Włóżmy do koperty tyle, ile uznamy za stosowane. W razie wątpliwości najlepiej zapytać księdza o to, ile zapłacić za chrzest.

Ile kosztuje ubranko do chrztu?

Ubranko do chrztu nie jest dużym wydatkiem. Najważniejsze żeby było dla dziecka wygodne.

Jeśli wybierzemy prostą sukienkę, śpioszki lub kaftanik cena kompletu do chrztu może zamknąć się z dodatkami w 150 zł.

Oczywiście możemy także poszukać specjalnej kreacji: dla dziewczynki koronkowej sukienki specjalnie do chrztu a dla chłopca garniturki, ale wtedy musimy się liczyć ze znacznym wzrostem ceny.

Ubranko do chrztu – a może używane?

Warto jednak pamiętać, że jest to ubranko, które dziecko może założyć jeden jedyny raz – szczególnie jeśli będzie w stylu dopasowanym do charakteru uroczystości. Jeśli więc chcemy żeby dziecko było ubrane na chrzciny w odświętny strój, warto poszukać rzeczy używanych, które można tanio kupić w bardzo dobrym stanie.

Do ubranka należy doliczyć koszt szatki do chrztu. Nie jest on wysoki.

Szatka do chrztu kosztuje zazwyczaj od 20 do kilkudziesięciu złotych.

Ponadto tradycyjnie szatkę kupuje matka chrzestna, można więc zwrócić się do niej z prośbą o jej nabycie.

Ile kosztują chrzciny?

Chrzciny to przyjęcie dla gości, które odbywa się po udzieleniu sakramentu chrztu. Jego koszt zależy od wielu czynników, przez co trudno jednoznacznie określić, jaka to może być suma.

Wielu rodziców obecnie decyduje się na organizację chrzcin w restauracji bądź specjalnie wynajętej na tę okazję sali. Taka oprawa dobrze podkreśla odświętny i uroczysty charakter chrztu. Najczęściej goście zapraszani są na obiad i deser. Trzeba pamiętać, że głównym uczestnikiem wydarzenia najczęściej jest małe dziecko, dla którego długie przebywanie w gwarnym miejscu może być męczące.

ile kosztują chrzciny i chrzest
To ile kosztuje chrzest determinuje sposób organizacji uroczystości.

Cena za chrzciny

Koszt takiej uroczystości zależy od regionu Polski i prestiżu, jakim szczyci się dane miejsce.

Ceny za osobę wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za osobę.

Wiele zależy także od tego czy w cenę wliczane są napoje zimne oraz ciepłe lub dodatkowy poczęstunek w formie zimnej płyty lub kolacji jeśli przyjęcie ma potrwać dłużej.

Część rodziców decyduje się na organizację chrzcin w domu, co wiąże się ze znacznym zmniejszeniem kosztów. Zamiast przygotowywać posiłki można skorzystać z firmy cateringowej, co bardzo odciąża gospodarzy. Plusem takiego rozwiązania jest większy komfort dla dziecka, a co za tym idzie – możliwość dłuższego świętowania z najbliższymi przez rodziców.

Dodatkowe koszty

Niezależnie od tego, na jaki wariant się decydujemy, do kosztu organizacji imprezy warto doliczyć także cenę zaproszeń lub ewentualnego transportu dla gości. Niektórzy rodzice decydują się także na specjalną oprawę sali lub mieszkania – to również generuje koszty.

Licząc cenę organizacji chrzcin, należy jednak pamiętać, że to jedna z niewielu uroczystych okazji, które świętuje się raz w życiu. Warto więc zadbać o to, żeby niezależnie od miejsca, w którym się odbywa była wyjątkowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *