Ile na chrzest od chrzestnych?

Ile na chrzest od chrzestnych? W zależności od pełnionej roli, osoby uczestniczące w chrzcinach mogą być zobowiązane przez rodziców dziecka do przyniesienia konkretnego prezentu lub pamiątki z tego dnia.

Oczywiście samo uczestniczenie w tym sakramencie powinno być dla całej rodziny wyjątkowo podniosłym momentem, dlatego nie mogąc pozwolić sobie na zakup bardzo drogiego prezentu – warto rozważyć nawet zakupienie upominkowej kartki czy bardziej osobistego podarunku, który będzie w przyszłości stanowił idealne wspomnienie, nawet jeśli nie kupione za duże pieniądze.

Czy pieniądze na chrzest nie są złym pomysłem?

Są oczywiście i tacy goście na chrzcie, którzy chcą podarować dziecku pieniądze na jego przyszłe życie – nawet jeśli na tę chwilę formalnie przekazują je na ręce rodziców. Każdy rozumie bowiem, że zwłaszcza najmniejsze i najmłodsze dzieci wymagają sporych nakładów finansowych, a zakupy dla takiej rosnącej pociechy w zasadzie nigdy się nie kończą.

Dlatego wręczenie pieniędzy podczas chrztu nie jest źle widziane i jeśli tylko goście mogą pozwolić sobie na taki gest – powinni go rozważyć i zastanowić się – ile na chrzest od chrzestnych lub zwykłych członków rodziny.

Ile na chrzest od chrzestnych – zależy od wielu czynników

Rodzice chrzestni to oczywiście najważniejsi, obok rodziców, goście podczas chrztu. Ich rola jest podniosła, albowiem są świadkami przed księdzem i zobowiązują się do wychowywania dziecka zgodnie z wiarą. W trakcie sakramentu trzymają dziecko na rękach, a także trzymają specjalną świecę. Mogą również podarować dziecku na pamiątkę chrztu złotą biżuterię lub obrazek. Jeśli jednak zdecydują się na wręczenie pieniędzy w kopercie – również mogą to zrobić.

Średnia wysokość prezentu na chrzciny zależy od miasta lub regionu – w dużych miastach nierzadko jest to nawet tysiąc złotych. W mniejszych miejscowościach i na peryferiach rodzic chrzestny bez wątpienia zrobi dobre wrażenie również wtedy, gdy w kopercie od niego znajdzie się niższa kwota, rzędu 400-600 złotych.

Istotnym czynnikiem podlegającym ocenie rodziny czy bliskiego otoczenia chrzestnego, może być również kwestia zatrudnienia – osoby z prestiżowym i bardzo dochodowym zatrudnieniem bywają często przez rodzinę wybierani na rodziców chrzestnych właśnie z myślą o tym, że są zamożniejsi i będą mogli pozwolić sobie na większe wydatki przy podobnych okazjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *