Jak się powinien ubrać chrzestny i chrzestna?

Jak się ubrać na chrzciny to pytanie, które zadaje sobie każdy chrzestny i chrzestna. Chrzciny dziecka to przecież zwykle duża uroczystość dla całej rodziny. Jeśli istnieje taka możliwość, młodzi rodzice zapraszają najbliższych, aby wspólnie świętować. Pierwszym krokiem jest jednak sam sakrament, który odbywa się w kościele. Jak ubrać się na chrzciny stosownie do okazji? Czy rodzice chrzestni powinni w szczególny sposób zadbać o dopasowanie stroju, w którym pojawią się pod ołtarzem?

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak się ubrać na chrzciny będąc rodzicem?

Pomimo tego, że to rodzice chrzestni grają pierwsze skrzypce i świętują razem z dzieckiem, również rodzice maleństwa powinni wyglądać właściwie dla okazji. W takiej sytuacji obowiązuje strój elegancki i klasyczny. Warto pamiętać o tym, że chrzest to sakrament i przyjmuje się go w budynku kościoła. Nie wypada więc eksponować zbyt wiele ciała i zakładać ubrań w krzykliwych kolorach.

Zwykle ojciec zakłada garnitur lub bardziej casualową marynarkę, koszulę oraz spodnie. Nie ma obowiązku zakładania krawata, ani muszki, jednak na pewno będzie to mile widziane. W przypadku młodej mamy, najczęściej strojem jest elegancka sukienka, która nie może być za krótka. Jeśli odsłania ramiona, wówczas na czas mszy i sakramentu najlepiej jest ubrać żakiet lub sweterek, aby nie urazić niczyich uczuć.

Odpowiedni strój dla rodziców chrzestnych

Bardzo często przyszli chrzestni zastanawiają się, jak się ubrać na chrzciny. Obowiązuje ich oczywiście strój formalny i elegancki, ponieważ okazja jest podniosła. Podobnie, jak w przypadku samych rodziców, najlepiej aby dopasowali klasyczne stroje właściwe do kościoła.

Ojcowie coraz częściej rezygnują z tradycyjnego garnituru na rzecz bardziej sportowej stylizacji, jednak zakładają koszulę z długim rękawem oraz marynarkę. Nie ma konieczności, aby ograniczać się do bardzo tradycyjnej kolorystyki. Ciekawym rozwiązaniem jest więc dopasowanie dodatków lub jednego z elementów stylizacji w modnym kolorze burgunda, butelkowej zieleni, czy musztardowej żółci. Od wielu lat w męskich strojach króluje również granat, który jest ponadczasowy i zawsze bardzo elegancki.

W wielu kościołach mama nadal trzyma swoje dziecko na ręku w trakcie chrztu. Najlepiej więc, aby wybrała elegancką, jasną sukienkę z żakietem lub płaszczykiem, w zależności od panującej na zewnątrz aury. Stosowne wydaje się również dopasowanie butów z zakrytą pięta oraz palcami, choć nie jest to wymagane.

Jak się ubrać na chrzciny będąc zwykłym gościem?

Od pozostałych gości nie wymaga się oczywiście formalnych strojów, jednak obowiązują zasady, polegające na dopasowaniu eleganckiego stroju, który jest stosowny do kościoła. Panie najchętniej wybierają sukienki lub eleganckie spódnice z bluzkami, jednak niczym złym nie jest założenie na taką okazję spodni lub kostiumu. Moda zapewnia szeroką gamę opcji do wyboru. Najważniejsze, aby strój do kościoła nie był wyzywający i krzykliwy. Za krótka sukienka lub głęboki dekolt nigdy nie są na miejscu w takiej sytuacji.

Stylizacja na chrzciny powinna być dopasowana do warunków pogodowych i pory roku. Zimą strój przykrywa zwykle płaszcz lub kurtka, natomiast latem nie ma powodów, aby na siłę ubierać rajstopy, jeśli na zewnątrz panują bardzo wysokie temperatury.

Najlepiej postawić na stonowaną, jasną kolorystykę, która nawiązuje do tej wesołej i pięknej uroczystości. Jeśli po sakramencie planowane jest również przyjęcie, można nieco zmienić stylizację, lub w kościele osłonić się przy pomocy gustownego szala, który doda klasy i wyjątkowej elegancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *